نکاتی برای سئو صفحات بی پایان یا infinite scrolling

مزایا و معایب خاص سئو صفحات بی پایان یا infinite scrolling

تفاوت صفحات بی پایان و صفحه بندی مطالب

استفاده از تکنیک infinite scrolling جذابیت و زیبایی سایت شما را دوچندان خواهد کرد، این روش در سایت های بزرگ و شناخته شده ای مانند پینترست و فیسبوک نیز بکار گرفته میشود. ولی آیا روبات های گوگل نیز قدرت درک محتویات این صفحات را بخوبی دارند؟
در صفحات بی پایان با رسیدن کاربر به پایین صفحه، مطالب بیشتر یا بصورت اتوماتیک و یا با فشردن یک دکمه نمایش داده میشوند ولی در بسیاری موارد روبات های گوگل قابلیت درک آن را نداشته واگر گوگل نتواند محتویات صفحه شما را درک کند شانس شما در جذب بازدیدکننده و حضور در نتایج جستجو کاهش خواهد یافت. نکات ارائه شده در این مقاله برگرفته از آموزش جان مولر بعنوان یکی از مدیران گوگل در مورد سئو صفحات بی پایان می باشد. جان مولر پیشنهاد میدهد که سئو صفحات بی پایان سایت شما باید دارای سیستم کدنویسی مشخصی باشند که در عمل مطالب شما را بصورت صفحه بندی شده و با ظاهر صفحات بی پایان نمایش دهد.

نکات سئو صفحات بی پایان

در این روش کلیه صفحات باید بصورت مجزا قابلیت دسترسی داشته باشند و در غیر اینصورت روبات های گوگل تنها نتایج نخست را مشاهده خواهند کرد. همچنین یک نوشته یا مطلب تنها باید در یکی از صفحات شما وجود داشته باشد و تکرار مطلب آخر یک صفحه بعنوان مطلب نخست صفحه بعدی امری اشتباه است.

۱- استراتژی ارائه مطالب

  • نحوه کدنویسی سایت شما باید بگونه ای باشد که در صورت عدم استفاده از جاوا اسکریپت توسط کاربر و یا لود نشدن صحیح آن، مطالب شما بصورت صفحه بندی شده نمایش داده شوند.
  • تعیین کنید که در ابتدای ورود کاربر به صفحه چه تعداد از مطالب شما نمایش داده شود، این تعداد بستگی مستقیم به فضای اشغال شده توسط هر مطلب در صفحه داشته وباید به گونه ای انتخاب شود که کاربران نیازی به اسکرول زیاد تا رسیدن به آخرین مطلب نداشته باشند و همچنین با توجه به تصاویر به کار رفته در مطالب سرعت بارگذاری صفحه بالا باشد.
  • بعنوان مثال اگر مقالات شما متنی هستند یا از تصاویر کوچکی در آنها استفاده شده است ۱۰ مطلب اخیر انتخاب خوبی خواهد بود ولی اگر هر مطلب سایت شما با یک تصویر شاخص نسبتا بزرگ همراه است، بهتر است که این تعداد به ۶ یا ۵ عدد کاهش یابد.
  • مطالب را به گونه ای صفحه بندی کنید که یک مطلب در دو صفحه مجزا قرار نگرفته باشد تا از ایجاد محتوای تکراری جلوگیری شود.

2- آدرس دهی صحیح سئو صفحات بی پایان

نحوه آدرس دهی هر مطلب در صفحه باید به گونه ای باشد که اطلاعات اساسی و ضروری را شامل شود و با گذشت زمان این نحوه آدرس دهی تغییر نکند. بعنوان مثال استفاده از تاریخ در آدرس به گونه ای مانند لینک زیر صحیح نمی باشد:

example.com/category/page.php?name=fun-items&days-ago=3

هر بخش از صفحه باید بصورت مجزا نیز قابل دسترسی باشد، یعنی اگر کاربر مستقیما آدرس صفحه دوم مطالب شما در مرورگر وارد نمود به مطالب موجود در آن راهنمایی گردد. نحوه آدرس دهی مناسب صفحات و مطالب در تکنیک صفحات بی پایان میتواند به شکل های زیر باشد:

• example.com/category?name=fun-items&page=1
•  example.com/fun-items?lastid=567

صفحه بندی صفحات باید با استفاده از تگ های rel=next و rel=prev و در بخش < head> تعریف گردد، استفاده از این تگ ها در< body> برای کاربران مشکلی ایجاد نخواهد کرد ولی روبات های گوگل قابلیت درک صفحه بندی شما را نخواهند داشت. زیرا فرض را براین خواهند گذاشت که این تگ ها میتوانند توسط کاربران در صفحه شما ایجاد شده باشند ولی بخش < head> تنها توسط مدیر سایت قابل دسترسی است.
3- سایت خود را بررسی و بازبینی کنید
بعنوان یک کاربر وارد صفحه بی پایان خود شوید و کاربری آن را مورد بررسی قرار دهید، آیا کاربران سایت شما میتوانند به راحتی مطالب مورد نظر خود را پیدا کنند؟
مطمئن شوید که صفحات ایجاد نشده خطای ۴۰۴ را بدرستی ارسال میکنند، بعنوان مثال اگر آدرسی مانند example.com/category?name=fun-items&page=999 که نمایانگر صفحه شماره ۹۹۹ است توسط کاربر فراخوان شد با خطای ۴۰۴ مواجه گردد.

منبع : وبسیما

مطالبی که در این مقاله میخوانید
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.